preloader

Bazal Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır?

element element element element
img

Bazal Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır?

//

Bazal Metabolizma Hızı (BMR) nın anlamı nedir?

BMR, bazal metabolizma hızı veya dinlenim metabolizma hızı anlamına gelir. Vücudunuzun nefes alma, sindirim ve vücut ısısını bir gün boyunca sabit tutma gibi temel işlevler için ihtiyaç duyduğu minimum kalori miktarıdır.

İyi-kabaca ortalama  bir BMR nedir?

Ortalama BMR bir kadın için yaklaşık 1409 kcal (5900 kJ) ve bir erkek için yaklaşık 1696 kcal'dir (7100 kJ).

Kilo vermek için bazal metabolizma hızı ölçümümü nasıl kullanırım?

Kilo vermek istiyorsanız BMR'nizi saymak iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir. İlk olarak, vücudunuzun dinlenim halindeki ihtiyacını karşılamak için kaç kaloriye ihtiyacı olduğunu size söyler, bu miktar aynı vücut ağırlığında kalmak için ihtiyacınız olan kalori miktarıdır. Ardından, bunu fiziksel aktivite seviyenizle çarparsanız, her gün gerçekte kaç kalori yaktığınızı bilirsiniz. Hesaplanan BMR kalori miktarınızdan günlük makul miktarda kalori (örneğin, 500 kcal/gün) çıkarmak, yavaş yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.

Harris-Benedict denklemi ve bazal metabolizma hızı günlük aktiviteler için gerekli enerji hesaplamalarında nasıl kullanılır?

Toplam günlük kalori ihtiyacınızı belirlemek için hesapladığınız bazal metabolizma hızınızı aşağıdaki gibi uygun aktivite katsayısı ile çarpın:

Hareketsiz (az egzersiz veya hiç egzersiz): kalori = BMR × 1,2;

Hafif aktif (haftada 1-3 gün hafif egzersiz/spor): kalori = BMR × 1,375;

Orta derecede aktif (haftada 3-5 gün orta düzeyde egzersiz/spor): kalori = BMR × 1,55;

Çok aktif (haftada 6-7 gün ağır egzersiz/spor): kalori = BMR × 1,725; Ve

Ekstra aktifseniz (çok ağır egzersiz/spor ve fiziksel bir iş): kalori = BMR × 1,9.

Sağlıklı bir diyet sürdürmek ve dinlenim metabolizmanızı kontrol için Harris-Benedict hesaplamasını kullanmak, sağlıklı kalmanızı ve ideal kilonuzda kalmanızı kolaylaştıracaktır. Harris-Benedict hesaplayıcısı ve Harris-Benedict denklemi sayesinde, vücut ağırlığınızı olduğu gibi tutmak istiyorsanız, yemeniz gereken mükemmel kalori miktarını öğrenebilirsiniz. Kilo almak veya vermek istiyorsanız, bu sayıyı sırasıyla daha fazla veya daha az yemek için bir nokta olarak da kullanabilirsiniz. Çok fazla kilo almak veya kaybetmek istiyorsanız lütfen bir tıp uzmanına danışmayı unutmayın.

Bazal metabolizma hızınızı hesaplayın

Erkekler:  BMH = 88,362 + (13,397 x ağırlık, kg) + (4,799 x boy cm) – (5,677 x yaş)Kadınlar:  BMH = 447.593 + (9.247 x ağırlık, kg) + (3.098 x boy cm) – (4.330 x yaş)