preloader
element element element element
img

Hormonal Durum

Hormonlar, vücudumuzdaki çeşitli salgı bezleri tarafından üretilmekte olup fizyolojik süreçlerin düzenlenmesini kontrol etmektedirler.

 Hastalık bazında kadın ve erkek hormonal durumun hastalığın tanısında ve seyrinde etkisi düşüldüğünde bu hormonların tetkikinin sağlığın sürdürülmesi için önemlidir.

Ölçülen biyokimyasal parametreler

Kadın Hormonal Durum

Progesteron, Total Testosteron, Androstenedion, Estradiol, FSH, LH, Prolaktin, Büyüme Hormonu, IGF-1, IGFBP-3, SHBG

Erkek Hormonal Durum

Total Testosteron, Dihidrotestosteron, Serbest Testosteron, Estradiol, Progesteron, Luteinizan hormon, IGF-1, IGFBP-3, SHBG

ProgesteronKadınlarda yumurtalıklardan salgılanan bir cinsiyet hormonudur.temelde kadınları olası bir hamilelik dönemine hazırlayan hormondur. Adet döngüsünde her ay yumurtlamayı takiben düzeyi artar eğer döllenme olmazsa bir sonraki yumurtlama dönemine kadar düzeyi düşer.

Total Testosteron

Dihidrotestosteron

Serbest Testosteron

Erkeklerde testislerde üretilir, sperm üretimi erkek cinsiyet özelliklerinin oluşmasında, kemik yoğunluğu ve kas gelişimi/gücünün sağlanmasında görevlidir. Kadınlarda da az miktarda salgılanır. Hem erkek hem kadınlarda libidoyu artırır.
AndrostenedionAndrojen ve östrojen sentezinde rol oynar, diğer testlerle birlikte kadın erkek sağlığı ile ilişkili problemlerin aydınlatılmasında bakılan bir testtir.
EstradiolKadınlarda cinsiyet özelliklerini veren birincil hormondur. Temelde yumurtalıklardan üretilen östrojen türlerinden biridir. Doğurganlık ve kadın cinsiyet özelliklerinden sorumludur. Ayrıca kadınlarda kemik sağlığı için de önemlidir.
FolekülStimule Edici Hormon(FSH)Kadınlarda yumurtalık foliküllerinin gelişmesini erkekte sperm üretiminin gerçekleşmesini destekleyen hormondur.
Luteinleştirici HormonHem erkek hem kadınlarda cinsel fonksiton ve üremede görev alan bir hormondur.
ProlaktinKadınlarda gebelikte meme bezlerinin olgunlaşması ve emzirme döneminde süt üretimi için önemli bir hormondur. Gebe olmayan kadınlarda ve erkeklerde düzeylerinin yükselmesi cinsel isteksizlik, cinsel sağlık ve kadınlarda adet düzensizliği ile ilişkili olarak bakılır.
Büyüme HormonuKemik ve kas sağlığı için önemli bir hormondur. Kadınlarda ve erkeklerde meme sağlığı/büyümesi için bakılan parametrelerdendir.

İnsülin Benzeri Büyüme Hormonu-1 IGF-1

İnsülin Benzeri Büyüme Hormonu Bağlayıcı Protein-3 IGFBP-3

Kadın ve erkeklerde üreme sağlığı için önemli hormonlardır
Sex Hormonu Bağlayıcı Globulin (SHBG)Cinsiyet hormonlarının taşıyıcı proteinidir, cinsiyet hormonlarının aktivitelerinin düzenlenmesinde görevlidir.