preloader

Metabolizma ve Beslenme

element element element element
img

Metabolizma ve Beslenme

Beslenme ve metabolizma etkileşimi insan sağlığı üzerinde rol oynayan önemli bir bileşendir. Metabolizma, besinlerin hücrelerce kullanılabilecek maddelere dönüşümünü sağlayan bir dizi mekanizmadır.

Beslenme ve metabolizma arasındaki bu homeastaz(denge), obezite, metaboliksendrom, kalp, karaciğer, böbrek hastalıkları, kanser gibi pek çok hastalığa zemin hazırlamaktadır.

Kalp Sağlığı: Kolesterol, Trigliserid, HDL ve LDL kolesterol, Direkt LDL Kolesterol, VLDL, atherojenik indeks

Diyabet ve İnsülin Direnci: Glukoz, HOMA – IR İndeksi, Adiponektin ve Hemoglobin A1c, Anti-İnsülin Antikoru Fruktozamin, KreatinKinaz (CK)

Hormonlar: ACTH, İnsülin, Kortizol TSH, Serbest T4, Serbest T3,Kalsitonin

Beslenme: Vitamin A, C, D, E, B1, B2, B6, B12, Folik Asit, Bakır, Çinko, Krom, Magnezyum, Selenyum, Sodyum, Potasyom, Klor, Kalsiyum

Kolesterol, Trigliserid, HDL ve LDL kolesterol, Direkt LDL Kolesterol, VLDLKan yağlarını ölçmede kullanılıyor olup kalp sağlığının önemli göstergesidirler.
Atherojenik indeksKan lipid değerleri kullanılarak damar yapısındaki yağlanma ve atherom plak oluşma riskini değerlendirmek için kullanılan bir indekstir.
Glukoz, İnsülin, HOMA - IR İndeksiİnsülin direnci ve diyabetin tanısı için kullanımaktadır.
Hemoglobin A1cYaklaşık 3 aylık ortalama kan şekeri düzeyini göstermektedir. Kan şekerinin uzun dönem kontrolünü göstermektedir.
AdiponektinYağ hücreleri tarafından üretilen bir hormondur. Kan seviyelerinin düşmesi diyabet gelişiminin habercisi olarak kullanılmaktadır.
Anti-İnsülin AntikoruTip 1 Diyabeti teşhis etmede kullanılmaktadır.
FruktozaminKanda glukoz seviyeleri arttıkça fruktozamin düzeyi artmaktadır.  Bu nedenle, insülin tedavisine yanıtı kontrol etmede de kullanılmaktadır.
KreatinKinaz (CK)Artışı kas yıkımının arttığını göstermektedir.
TSH, Serbest T4, Serbest T3Troid hormonları olup tiroid bezinin fonksiyonu göstermektedirler.
KalsitoninTroid bezi tarafından üretilir. Kemik sağlığının takibi için kullanılmaktadır.
KortizolVücudun stres hormonudur. Metabolizma, bağışlık olmak üzere pek çok hastalık durumunun değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Adrenal bezden salgılanır, strese bağlı, dışarından hormon tedavisi alındığında, böbrek üstü bezi (adrenal bez) bozukluklarında, hipofiz ve hipotalamus bozukluklarına bağlı düzeyi değişebilir.
Adrenokortikotropik Hormon (ACTH)Kortizol üretimini uyaran hormondur.
Vitamin A, C, D, E, B1, B2, B6, B12, Folik AsitBeslenme durumunu yansıtmaktadırlar.
Bakır, Çinko, Krom, Magnezyum, Selenyum,Eser elementlerdir. Vücudumuzun fizyolojik çalışma sürecinde yer alan pek çok enzimin ve hormonun çalışması için önemlidirler.  Aynı zamanda çinko,  selenyum bağışıklık sisteminin de değerlendirilmesinde kullanılabilmektedir.  Magnezyum kas kasılması, hipertansif gebeliklerde önemlidir.
Kalsiyum