preloader

Sporcu Performans - Aktif Yaşam

element element element element
img

Sporcu Performans - Aktif Yaşam

Sporcularda ve aktif bireylerde, sağlığı geliştirmek ve spor performansını arttırmak için beslenme, endokrin, kalp, böbrek ve kas-iskelet sağlığını değerlendirmek adına biyokimyasal parametreler kullanılmaktadır.

Vitaminler: Vitamin A, C, D, E, B1, B2, B6, B12, Folik Asit

Mineraller: Sodyum, potasyom, klor, kalsiyum

Eser elementler: Bakır, Çinko, Krom, Magnezyum, Selenyum

Katekolaminler: Adrenalin, Noradrenalin

Endokrin Yanıtlar: Kortizol, büyüme hormonu, IGF-1, testesteron

Kas Hasarı: KreatinKinaz (CK), BUN, miyoglobin

Karnitin/Açilkarnitin

Kreatinin

Aminoasitler: Glutamat, Glutamin, Triptofan, BCAA

Kalp Sağlığı ve KardiyovakülerEndurans: Kolesterol, Trigliserid, HDL ve LDL kolesterol, Okside LDL, Homosistein

Oksidatif Hasar: Sensitif CRP, Fibrinojen

Tam Kan Sayımı

Kan Parametreleri: Demir, Demir Bağlama Kapasitesi, TransferrinSaturasyonu, Hemoglobin Elektroforezi, Ferritin

Vitamin A, C, D, E, B1, B2, B6, B12, Folik AsitBeslenme durumunu yansıtmaktadırlar.
Sodyum, Potasyom, Klor, KalsiyumSıvı ve elektrolit dengesini göstermektedirler.
Bakır, Çinko, Krom, Magnezyum, SelenyumVücutta az miktarda bulunan ve eksiklikleri spor performansı, bağışıklık, kemik sağlığı olmak üzere pek çok sağlık probleminin öncüsü olabilmektedir.
Adrenalin, NoradrenalinBaşlıca kan şekeri ve kan basıncını  düzenlenmesini sağlayan böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlardır.
KortizolVücudun stres hormonudur. Metabolizma, bağışlık olmak üzere pek çok hastalık durumunun değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.
Büyüme hormonuKemik, kas gelişimi, protein üretim hızı, şeker ve yağ metabolizmasında işlevleri olup eksikliğinde güçsüzlük, yorgunluk,  depresyon, kilo problemleri, depresyon gibi pek çok hastalığın sebebi olabilmektedir.
IGF-1Yağsız kas kütlesinin üretimini destekleyen bir hormondur.

Testesteron

Östradiyol

Erkek ve kadınlarda kas yapım-yıkımı ve metabolizma hakkında bilgi veren testlerdir.
KreatinKinaz (CK)Artışı kas yıkımının arttığını göstermektedir.
Karnitin/AçilkarnitinVücudun yağ yakım kapasitesini gösteren değerlerden biridir.
MiyoglobinArtmış değerleri kas yaralanmalarının bir göstergesi olarak kullanıyor olup esasta  hücrelerine oksijeni taşımaktadır.
BCAA, glutamat, glutamin, triptofanSporcular tarafından sıklıkla kullanılan ve ihtiyaç duyulan aminoasitlerdir. Kan düzeyleri tespit edilmesi kas yapım-yıkımının ve  beslenme durumunun değerlendirilmesinde önemlidir
KreatininKas yıkımı sonucu oluşur ve böbrekler tarafından vücuttan atılması nedeniyle böbreğin fonksiyonunu ölçmede kullanılmaktadır.
BUNKanda belirli bir miktarda bulunur. Fakat değerlerin artması karaciğer veya böbrek hastalığının belirtisi olabilmektedir. Aynı zamanda gut hastalığının belirteci olarak kullanılmaktadır
Tam Kan SayımıGenel sağlığın değerlendirilmesi ve kan ilişkili hastalıkların (örneğin; anemiler) saptanmasında kullanılmaktadır.
Demir, Demir Bağlama Kapasitesi, TransferrinSaturasyonu, Hemoglobin Elektroforezi, FerritinAnemiyi tespit etmede kullanılmakta organların oksijenlenmesinin yeterli olup olmadığını göstermektedir. Bu nedenle düzenli egzersiz yapan bireylerde de takibi ekstra öneme sahiptir.
Kolesterol, Trigliserid, HDL ve LDL kolesterol, Okside LDL,Kan yağlarını ölçmede kullanılıyor olup kalp sağlığının önemli göstergesidirler