preloader
element element element element
img

Kanser

Sık Görülen Kanserler Hangileri?

Kadın ve erkekler arasında en sık görülen kanserler farklılaşmaktadır. Bugün kadınlarda en sık görülen kanserlerin başında meme kanseri gelir. Bunu akciğer ve kolon kanseri izler. Erkeklerde ise görülme sıklığına göre; prostat, akciğer, kolon kanseri ilk üç sırada yer almaktadır.  

Kanser nasıl oluşur?

Kanser, vücut hücrelerinin kontrolsüz büyümesine neden olan bir dizi hastalığı ifade eder. Kanser genellikle hücrelerin DNA'larındaki genetik değişiklikler sonucunda oluşur. Bu genetik değişiklikler, hücrelerin normal işlevlerini kaybetmelerine ve anormal hale gelmelerine yol açar.

Kansere neden olan faktörler çeşitli olabilir ve kanserin gelişiminde birden çok faktör bir araya gelebilir. Genetik faktörler, çevresel toksinler, düzensiz yaşam tarzı, sigara, alkol kullanımı, mesleksel nedenler, beslenme, virüsler ve diğer enfeksiyonlar, hormonal faktörler etkilidir. 

Bu faktörler kansere neden olabilir ancak her kanser vakası farklıdır ve kesin nedeni belirlemek zor olabilir. Bazı kanserlerin nedeni bilinmemektedir ve bazı kişilerde kanser gelişebilirken diğerlerinde gelişmeyebilir. Önemli olan, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, düzenli sağlık kontrolleri yapmak ve kanser riskini azaltmak için önlemler almak, böylece kanserin önlenmesi veya erken teşhisi mümkün olabilir.

Sağlıklı dengeli beslenme, stres yönetimi, uyku düzeni,  doğru desteklerin seçimi, egzersizler,  kanserin ortaya çıktığı durumlarda yaşam tarzı düzenlenmesi, tedavi edici beslenmeye geçiş, gerekli takviye ve ilaç düzenlemelerinin doktor ve ilgili sağlık personelince yapılması kritiktir. Eğer kanser ile ilgili bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışmanız önemlidir.

HASTALIĞINIZIN YÖNETİMİ KONUSUNDA DESTEK ALMAK İÇİN TIKLAYIN
BESLENME KONUSUNDA DESTEK ALMAK İÇİN TIKLAYIN
PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ALMAK İÇİN TIKLAYIN
STRES YÖNETİMİ KONUSUNDA DANIŞMANLIK ALMAK İÇİN TIKLAYIN